Несторовски блеска ова лето, хет-трик против словенечката Илирија

1 min read

Иако се најавуваше дека пред крајот на минатата сезона ќе го напушти Удинезе, Илија Несторовски одлучи да потпише нов договор со италијанскиот клуб Удинезе.

Илија Несторовски кој лани воглавно беше на клупата, а и повредата на коленото го принуди да биде надвор од терените, сега се бори повторно да добие место во стартните 11 пред новата сезона во Серија А.

Токму кога е најпотребно македонскиот напаѓач повторно блеска, и тоа во контролните мечеви летово кои служат како подготовка пред стартот на шампионатот.

Несторовски ја продолжува гол серијата, денеска благодарение на неговиот хет-трик Удинезе триумфираше со 3:0 против словенечкиот второлигаш Илирија. Головите нашиот играч ги реализираше во 48, 75 и 87 минута од средбата.

До сега во пријателските натпревари Несторовски запиша вкупно шест погодоци, претходно еден запиша против австрискиот Лиенц (11:0) и уште два во ремито со германската Херта Берлин (3:3).

Удинезе овој месец има закажано уште две контролни средби, на 21 јули против Баер Леверкузен и на 29 јули против Челси.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Османи: Скринигот почнува веднаш по првата меѓувладина, комплетирање на отворањето на преговорите по автоматизам, но по промена на Уставот

Следно

Боже, ти благодарам што ја нема Меган: Кралицата во најтешкиот момент со една реченица покажала колку не ја сака војвотката

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian