Готово: Де Лихт ќе биде нов фудбалер на Баерн Минхен

2 mins read

Дефанзивецот на Јувентус, Матијс Де Лихт наскоро ќе биде член на минхенски Баерн. Двете страни постигнаа вербален договор околу трансферот на поранешниот капитен на Ајакс, а овој трансфер ќе ги чини Баварците 80 милиони евра.

Холандскиот фудбалер ги договори личните услови со германскиот шампион и ќе потпише петгодишен договор.

Да потсетиме, Де Лихт има договор со Јувентус до јуни 2024 година, а раководството на клубот веќе неколку месеци се обидува да му го продолжи договорот.

Но, играчот сака да си замине, како што потврди директорот на Јувентус, Маурицио Аривабене.

Во 2019 година, Де Лихт се пресели од Ајакс во Јувентус за 85,5 милиони евра. Тој одигра 117 натпревари за „црно-белите“ од Торино, постигна осум гола и ја освои титулата во Серија А во својата прва сезона (2019/20).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

МНР го објави билатералниот протокол со Бугарија

Следно

Нов портрет: Сопругата на принцот Чарлс го слави 75-тиот роденден и откри што ја нервира

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian