Уапсен најбараниот нарко бос во Мексико

1 min read

Мексиканскиот нарко бос Рафаел Каро Кинтеро, кој се наоѓа на листата на најбарани во САД, е уапсен во западната држава Синалоа, соопшти мексиканската морнарица.

Кинтеро, кој е обвинет за киднапирање, мачење и убиство на американски агент за спроведување на дрога во 1985 година, е притворен во градот Шоис.

Морнарицата соопшти дека Квинтер, за кој се верува дека има 69 години, бил пронајден во грмушките од специјално тренирано куче по име Макс. САД соопштија дека ќе бараат негова итна екстрадиција.

– Нема скривалиште за некој кој киднапира, мачи и убива американската полиција. Ние сме длабоко благодарни на мексиканските власти за фаќањето и апсењето на Рафаел Каро Кинтеро – изјави американскиот државен обвинител Мерик Гарланд,пренесе Телеграф.

kurir.mk

Претходно

Собранието трет ден ќе расправа за Информацијата за Предлог-преговарачката рамка

Следно

Навивачите на Аугсбург не дозволија нивниот тим да одигра пријателски натпревар со катарски тим

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian