Српски туристи заглавија во планините на северна Албанија, ги спасуваат и косовски екипи

1 min read

Група српски туристи се заглавени во стрмна планинска област кај северниот албански град Тропоја.

За жал, еден од нив Г.С., го загубил животот, најверојатно како последица на срцев удар, јавуваат српските медиуми.

„Со оглед на тоа што поради стрмниот терен не беше можно да се приземји хеликоптерот, во помош на српските туристи, пеш се упатија полициски и медицински екипи од Тропоја. Напомош се дојдени и косовските сили за пребарување и спасување“, се наведува во соопштението на полицијата.

Според истиот извор, во оперативната сала на Полицискиот комесаријат во Тропоја добиле повик од српска туристка дека им треба помош.

Тие биле заглавени во местото наречено „Врв на отворените клисури”, во месноста Валбона, кое се споредува со австриските Алпи, поради што туристите често го посетуваат.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пожарот во Мичурин изгаснат по интервенцијата на противпожарната служба

Следно

Младите ракометари со реми го започнаа настапот на ЕХФ шампионатот во Варна

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian