Натали Портман призна: Бев сексуализирана како тинејџерка

1 min read

Актерката Натали Портман во неодамнешното интервју за „The Sunday Times Style“ откри дека се чувствува непријатно затоа што кога била тинејџерка во филмовите била сексуализирана.

Првото филмско појавување 41-годишната актерка го имала на 13-годишна возраст, кога ја играше Матилда во филмот „Léon“ од 1994 година. Тогаш, вели таа, сексуализацијата била нормална работа.

„Дел од тоа произлегува од самите улоги и начинот на кој се напишани, а дел од критичарите и новинарите. Се сеќавам, имав околу 13 години и го прочитав описот на филмот во кој глумев… Таму беа споменати моите гради“, изјави Натали, која токму поради тоа усвоила некои одбранбени механизми, како на пример одбивање улоги кои вклучуваат секс сцени.

натали портман
Натали Портман / Фото: Profimedia

„Не сакав да ги играм тие улоги затоа што не сакав да се претставам така. Ми се чинеше дека тоа е позиција каде што ќе бидам ранлива и каде што нема да ме почитуваат“, објасни таа.

Натали Портман
Натали Портман / Фото: Profimedia

Портман додаде дека била пријатно изненадена кога била замолена да оди на аудиција за улога во „Thor: Love and Thunder“.

„Тоа беше сосема невообичаено. Прекрасно е што ме замолија да се здебелам за филмот, бидејќи трансформациите за актерките обично значат да се биде што е можно послаба“, изјави таа.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Младите ракометари со реми го започнаа настапот на ЕХФ шампионатот во Варна

Следно

И денеска протест пред Собранието против францускиот предлог

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian