Кулибали: Отсекогаш сакав да играм во Премиер лигата

1 min read

Екипата на Челси вчера го комплетира второто големо засилување за следната сезона, потпиша со Калиду Кулибали.

Сенегалецот кој во последните неколку сезони е еден од најдобрите дефанзивци на светот, во трансфер вреден 38 милиони евра од Наполи се пресели во Челси.

Тој по поминувањето на лекарските прегледи потпиша четиригодишен договор со „сините“.

– Среќен сум што потпишав за Челси. Мојот сон отсекогаш беше да игра во Премиер лигата и кога ја добив понудата од Челси, не ми требаше многу време за да ја прифатам – изјави Кулибали кој доаѓа како замена за Антонио Ридигер и Андреас Кристенсен кои летово со заминаа како слободни играчи.

Одличниот дефанзивец во последните осум години го носеше дресот на Наполи за кого одигра 317 натпревари.

Претходно, за Челси потпиша и Рахим Стерлинг кој дојде од Манчестер сити.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Албанија наскоро ќе започне со вакцинација против ковид на деца над петгодишна возраст

Следно

Идеален ручек за топлите денови: Сочна и богата мусака без месо на која ќе ѝ се враќате цело лето

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian