Крцкаво совршенство: Бомбици со наполитанки и еурокрем готови за 15 минути

1 min read

Наполитанките и еурокремот се слатки задоволства со кои пораснаа генерации и ретко кој не ги сака. Сега од нив можете да направите чоколадни бомбици за час, а со додавање на лешници ќе биде вистинско уживање за непцето.

Нема печење ниту готвење филови, само соединете се и веднаш ќе направите двојна мерка колку се добри. Рецептот е супер едноставен и тоа е само плус за ова чоколадно совршенство.

Состојки:

– 200 г чоколадни наполитанки
– 300 г мелени бисквити
– 200 г печени лешници
– 200 г путер
– 100 мл еурокрем
– 50 мл млеко

Подготовка:

Во блендер кратко измелете ги печените лешници (еден дел оставете за декорација), заедно со бисквитите и наполитанките. Сувите состојки измешајте ги со растопен маргарин и еурокрем.

На крај додадете го млекото и соединете сè за да добиете компактна смеса. Направете топчиња и кратко потопете ги во ладно млеко и печени лешници, а друг начин е да ги „валкате“ во растопен еурокрем и лешници.

Пред послужување, ставете ги топчињата во фрижидер да се стегнат, околу еден час, а потоа се спремни за јадење.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Се разочара од фудбалот и замина во пензија, сега има милионски бизниси

Следно

И Шолц ја поздрави одлуката на Собранието: Ве сакаме како членка на ЕУ, ќе бидеме покрај вас до крај

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian