Борел твитна на македонски: Собранието гласаше за нашата заедничка европска иднина

1 min read

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, на Твитер, на македонски јазик, за гласањето во македонскиот парламент напиша дека тоа е „суштински чекор за Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ“.

„Собранието на Северна Македонија гласаше за отворање на претпристапните преговори, за нашата заедничка европска иднина. Суштински чекор за Албанија и Северна Македонија на патот кон ЕУ, во време кога треба да стоиме рамо до рамо во справувањето со заедничките предизвици“, напиша Борел.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Еден ден кога ќе станам крал…“: Ветувањето на принцот Вилијам кон својата мајка

Следно

Пожарот во Мичурин изгаснат по интервенцијата на противпожарната служба

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian