Шри Ланка: Демонстрантите ја напуштаат претседателската палата

1 min read

Демонстрантите во Шри Ланка ја напуштаат претседателската палата и кабинетот на премиерот кои претходно ги окупираа, јави индиската телевизија NDTV.

– Ги напуштаме претседателската палата, претседателскиот секретаријат и кабинетот на премиерот, но ќе продолжиме со нашата борба, изјави претставник на демонстрантите.

На територијата на западната провинција, каде што се наоѓа главниот град на државата Коломбо, полицискиот час, кој беше воведен ден претходно, исто така е укинат, се наведува во извештајот на телевизијата.

Водачите на протестното движење во Шри Ланка, кои ги протераа претседателот и премиерот од нивните службени резиденции, во неделата на 10 јули рекоа дека ќе останат во зградите додека двајцата не си заминат од своите функции.

kurir.mk

Претходно

Министерот Османи се сретна со претседателката на ЕК Фон дер Лајен

Следно

Делумно блокиран влезот во Комплексот клиники „Мајка Тереза“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian