Седницата за францускиот предлог продолжува утре, опозициските пратеници излегоа на протест

1 min read

Претседателто на Собранието, Талат Џафери, ја прекина 81-та пленарна седница, на која пратениците расправа за Информација за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија, предложена од страна на француското претседателство.

Седницата, која ќе продолжи утре, денеска измина во тензична атмосфера, а пратениците од ВМРО-ДПМНЕ го попречуваа излагањето на премиерот Димитар Ковачевски, свирејќи со вувузели и свирчиња. По завршувањето на седницата, опозициските пратеници излегоа пред Собранието и му се приклучија на протестот против францускиот предлог, кој е во тек.

Фото: ТВ21

Откако ќе заврши расправата, ќе треба и да бидат усвоени заклучоци, односно насоките што ќе ѝ бидат испорачани на Владата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Локално и автентично | „Design&Tales“: Сонот ќе остане само сон ако не направиме нешто за да го реализираме

Следно

Иран се закани: Ќе ја казниме секоја грешка на САД и нивните сојузници

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian