Се пишуваат парични казни – голема акција во Аеродром за непрописен паркинг

1 min read

Инспекциските служби на Општина Аеродром почнаа голема акција за отстранување на возилата кои се непрописно паркирани и ослободување на патеките, тревниците и плочниците.

За отстранување на возилата, Општината ангажира пајак-служба, а несовесните возачи добиваат парични казни.

Целта на оваа акција е да се отстранат возилата од местата кои не се наменети за паркирање, со што го оневозможуват непреченото движење на пешаците, пристапот на интервентните возила, а истовремено и се уништуваат јавните површини, како што се плочките, столпчињата и зеленилото, со што се нанесува голема материјална штета, велат од општина Аеродром. 

Општина Аеродром најавува отстранување на непрописно паркираните возила и во наредниот период и казни за несовесните возачи. Истовремено упатуваме апел и да не се паркира на местата обележани за лица со хендикеп, порачаа надлежните. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Гутереш: Важен чекор кон обновување на црноморската рута

Следно

Дачиќ: Очекувам СПС да биде во новата влада, ние сме стабилен партнер на СНС

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian