Полицијата приведе четворица од демонстрантите кои денеска гаѓаа со камења кон Собранието

1 min read

МВР соопшти дека се приведени четворица демонстранти лица кои фрлале со камења и тврди предмети кон собраниската зграда за време на денешниот протест пред Собранието против францускиот предлог.

Протестот почна точно напладне, а сега пред Собранието има помала група на граѓани, но видно е зголемено полициско обезбедување.

На протестот, учесниците се појавија со транспарентите „Македонци уште се борат за своите правдини”, „Слободна ја сакаме, не сакаме протекторати”, „Стоп за бугаризација”, а дел од нив незадоволството го искажаа преку свирежи и фрлање со јајца, камења и тврди предмети кон Собранието.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ќерката на Ед Ширан доби необично име: Една планета од Сончевиот Систем била инспирација за пејачот и неговата сопруга

Следно

Македонските кошаркари ги дознаа противниците во претквалификациите за ЕП 2025

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian