Италијанскиот претседател Матарела не ја прифати оставката на премиерот Драги

1 min read

Италијанскиот претседател Серџо Матарела не ја прифати понудената оставка на премиерот Марио Драги.

Тој побара од Драги да се обрати во Парламентот за да ја процени актуелната политичка ситуација.

Италијанскиот премиер Марио Драги претходно најави дека вечерва ќе поднесе оставка до италијанскиот претседател Матарела, откако неговата партија од владејачката коалиција не учествуваше на гласањето за доверба на Владата.

-Условите веќе не се такви за да можам да продолжам да ги извршувам своите должности, истакна Драги.

Во соопштението од неговиот кабинет се наведува дека „веќе нема коалиција на национално единство што ја поддржуваше оваа влада“.

Претходно денеска, италијанскиот кабинет доби доверба во Парламентот. Сепак, гласањето беше бојкотирано од Движењето „Пет ѕвезди“ – една од формациите на владејачката коалиција. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Бројот на уапсени учесници на денешниот протест се искачи на десет

Следно

Грузиецот најави тужба за германските медиуми: Не сум местел натпревари

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian