Гутереш: Важен чекор кон обновување на црноморската рута

1 min read

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека во разговорите меѓу претставниците на Русија, Украина, Турција и на ОН е направен „значаен, суштински чекор“ кон сеопфатен договор за обновување на црноморската рута за извоз на украинското жито.

– Се надеваме дека идната седмица ќе можеме да постигнеме конечен договор. Но, како што реков, потребна ни е уште многу добра волја и посветеност на сите страни, рече генералниот секретар пред новинарите во Њујорк.

Според неговите зборови, иако постои обостран ангажман кај Русија и кај Украина, „до мирот престои долг пат“.

Преговорите на претставници на Русија, Украина, Турција и на ОН за продолжување на извозот на жито од Украина преку Црното Море резултираа со договор за формирање координативен центар со што би се осигурала безбедност на рутата, соопшти претходно денеска турскиот министер за одбрана Хулуси Акар.

Тој додаде дека договорот ќе биде потпишан наредната седмица за кога е предвидена нова средба на претставниците на сите страни во преговорите. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Почна постапката за екстрадиција на хрватскиот државјанин Иванагиќ

Следно

Се пишуваат парични казни – голема акција во Аеродром за непрописен паркинг

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian