Голем шумски пожар на грчкиот остров Самос

1 min read

Цела ноќ траеше битката со шумскиот пожар на грчкиот остров Самос и утрово гаснењето продолжи и од воздух, а според локалните медиуми ситуацијата денеска е значително подобрена.

Во гаснењето на пожарот интервенираат 78 пожарникари со шест пешадиски тима,15 возила и два хеликоптери, а меѓу пожарникарите се и 28 од Атина, кои синоќа авионски пристигнаа на островот.

Според локалните медиуми синоќа биле превентивно евакуирани две села.

Во конкретниот пожар помагаше и хеликоптерот што вчера се урна во морскиот дел југозападно од островот, а животот го загубија двајца членови на екипажот, додека пак останатите двајца беа спасени.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Германскиот вицеканцелар позитивен на коронавирус

Следно

Челси го договори Кулибали, следен е Кимпембе

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian