Центарската линија на МЗТ Скопје посилна за Србинот Миќовиќ

1 min read

Српскиот интернационалец кошаркар Страхиња Миќовиќ (30 год, 205 см) е второто странско засилување за МЗТ Скопје Аеродром во летниот преоден рок.

Станува збор за крилен центар со големо искуство во АБА лигата настапувајќи за екипите на Игокеа и за Морнар, од каде што доаѓа во МЗТ Скопје.  Минатата сезона Миќовиќ идигра 38 средби во сите натпреварувања за Морнар од кои на 21 беше во стартната петорка. Претходно, две години играше во Германија за екипите на Мителдојчер и за Телеком Бон.

Пред Миќовиќ, МЗТ Скопје го ангажира Американецот Мајк Кафи, а во тимот останува и Бре Ајви.
Соработката неодамна ја продолжи и капитенот Дамјан Стојановски, а од минатата сезона под договор се Адем Мекиќ, Бојан Крстевски, Дамјан Робев, како и тројцата младинци – Димитар Иванов, Марко Спасовски и Бојан Величковски.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Арсовска го разреши директорот на скопската Зоолошка градина

Следно

Најбогатите луѓе на светот: Еве го нивниот хороскопски знак

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian