ВИДЕО: Детали за пожарот во атинското радио и весник, пронајдени три плински боци залепени меѓу катовите

7 mins read

Непознати лица во средата во раните утрински часови поставиле тројна експлозивна направа во просториите на медиумската групација „Реал груп“, при што нанеле сериозни оштетувања на објектот, објави Катимерини.

Зградата се наоѓа на авенијата Кифисијас, во Маруси и во неа се сместени медиуми како радио станицата Real FM и неделниот весник Real News.

Истражниот оддел на Противпожарната служба лоцираше три плински канистри залепени со леплива лента под надворешни скали помеѓу приземјето и првиот кат. Забележано е дека приземјето е празно, на првиот и вториот кат се сместени канцелариите на Real FM и Real News, додека на третиот кат се сместени канцелариите на бродска компанија.

За среќа нема повредени, иако во зградата има работници. Пожарникарите по скалите симнале тонски техничар, кој поради проблеми со дишењето бил пренесен во болница за да му укажат прва помош.

Главната штета е причинета на третиот кат, но доволно штета има и на другите два.

Се очекува екипа од Одделот за деактивирање на експлозивни направи (ЕДД) да го испита теренот за да утврди дали има и други направи, освен веќе идентификуваната. Прелиминарната истрага за случајот најверојатно ќе ја преземе Државната безбедност.

„Не палат! Тие се обидуваат да не затворат!“ изјави шефот на медиумската групација Никос Хациниколау во својата објава на Инстаграм.

Инаку, пожарот започнал на третиот кат од зградата околу 3 часот по полноќ и брзо се проширил.

Под контрола е ставен околу два часа подоцна, благодарение на интервенцијата на Противпожарната служба, со 18 пожарникари и шест возила на терен.

-За овој нов удар врз слободата на печатот сè уште не се појави никаква одговорност, нагласуваат грчките медиуми.

Осуда од политичкиот свет

Министерот за развој Адонис Георгиадис изрази осуда за палењето на групацијата, пишувајќи во својот пост дека „тероризмот нема да победи“.

-Неверојатни слики! Тероризмот нема да победи и нема да дозволиме станицата да се затвори и толку луѓе да останат без работа! Со вас во ова сме сите ние, напиша тој.

„Нападот врз Realfm 97.8 и Real News, кој предизвика пожар и загрози човечки животи, апсолутно е кривично дело за осуда, кое е насочено против слободата на изразување во нашата земја“, нагласува во објавата на социјалните мрежи министерот за надворешни работи, Никос Дендиас.

Владиниот претставник Јанис Оиконому го осуди подметнувањето пожар во канцелариите на Реал Груп.

„Кој мисли дека на овој начин ќе и наштети на слободата на печатот, е во тешка грешка. Владата цврсто стои до медиумите и нивните вработени, непопуштајќи под притисоците на оние кои се против слободното изразување“, се вели во соопштението.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Забрзано се уредува новиот парк од 5.000 квадрати во населбата Ченто

Следно

Наполи подготвен да го продаде Кулибали за 40 милиони евра

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian