Уставен ќе одлучува за „60 работни часови од Законот за номинирање стратешки партнер”

1 min read

Уставниот суд на денешната седница ќе одлучува по поведената постапка за оценување на уставноста на член 12 од  Законот за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 (делница: Тетово – Гостивар – Букојчани и проектот за автопатот Требеништа – Струга – Ќафасан) и Коридорот 10 д (делница на автопатот Прилеп – Битола) во Република Северна Македонија.

На седницата, која се одржа на 29 март 2022 година, Уставниот суд одлучи да поведе постапка за оспорената одредба поради сомнеж во уставноста и законитоста на членот 12, во кој меѓу другото е опфатено дека „работното време на секој работник во текот на целиот циклус на Проектот може да биде во просек 60 часа неделно во текот на годината”.

Подносители на иницијативите се Сојузот на синдикати на Македонија, СГИПРМ и Здружението за заштита на работничките права „Гласен Текстилец” од Штип.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Нова студија: Луѓето со еден тип на алергија може да имаат помал ризик од зараза со ковид-19

Следно

Германија ќе престане да купува руски јаглен од 1 август, а нафта од 31 декември

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian