Невообичаена комбинација на состојки: Слатко луто смуди кое ќе ве исполни со енергија

2 mins read

Решивте да се храните поздраво и поради тоа купивте многу овошје и зеленчук? За жал, вашиот план за исхрана малку се промени, но не сакате храната да се расипува. Што можете да направите? Ставете го овошјето и зеленчук во смуди! Да бидеме реални – речиси е невозможно да се направи лошо смуди, особено ако е полно со сочни плодови.

Од јагоди до манго, до авокадо, која било состојка да ја додадете во вашето летно смуди, ќе направите хидратантен пијалак полн со важни хранливи материи. Иако можеби сте повеќе навикнати да гледате банани и малини во рецептите, тие не мора да бидат единствените состојки. Зошто да не додадете краставици или домати?

Ликопенот во доматите е антиоксиданс кој е поврзан со подобрување на крвниот притисок и кардиоваскуларното здравје, намалување на холестеролот и борба против разни видови на рак. Овој рецепт за смуди вклучува домати, чили пиперчиња, јагоди и краставици. Што значи дека ќе добиете многу витамини и минерали, како витамин Ц, калиум, магнезиум, витамин К, витамини Б, манган и бакар. Високото ниво на витамин Ц во краставиците може да дејствува како моќен антиоксиданс за борба против оксидативниот стрес и воспалението поврзани со одредени хронични болести. Додека калиумот може да игра улога во балансот на течности и намалување на крвниот притисок, а витаминот К го поддржува здравјето на коските.

Потребни состојки:

– 220 г јагоди
– 1/2 свежа краставица со средна големина (излупена)
– 1 мал домат
– 100 мл кокосово млеко
– сок од 1 лимета
– 10 коцки мраз
– 1/4 лажичка чили
– мед по ваш избор
– прстофат сол

Подготовка:

Сите состојки се ставаат во блендер и се меша додека смесата не стане еднолична и мазна. Зачинете по желба со чили, мед и сол. Украсете и послужете.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ковачевски: Македонскиот јазик ќе биде заштитен како еден од официјалните јазици на ЕУ

Следно

Левица се спрема: Утре е „Денот Д”

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian