411 нови случаи на ковид-19, позитивен бил секој трет тест

2 mins read

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од 1.153 тестови, регистрирани се нови 411 случаи на КОВИД-19 по градовите: Скопје – 208, Битола – 33, Куманово – 26, Прилеп – 21, Велес – 16, Струмица – 14, Кавадарци и Штип – по 13, Гостивар – 11, Тетово – 10, Кичево – 8, Кочани – 7, Неготино – 5, Струга – 4, Крива Паланка и Валандово – по 3, Ресен, Радовиш, Делчево и Демир Хисар – по 2, Охрид, Гевгелија, Свети Николе, Берово, Богданци, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (411), регистрирани се 88 реинфекции.

Регистрирани сe 210 оздравени пациенти од: Скопје – 119, Битола- 16, Куманово – 15, Кавадарци – 11, Прилеп – 9, Тетово – 7, Велес и Охрид – по 6, Кочани – 5, Струмица и Гостивар – по 4, Неготино и Струга – по 2, Валандово, Гевгелија, Свети Николе и Пробиштип – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.153 тестови преку: ИЈЗ-185, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-38, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово-32, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–111, Жан Митрев (Филип Втори)-20, Авицена-39, Биотек-41, Систина-22, лабораторија Лаор-9, Синлаб-3, Ремедика-13, Плодност-22, Генеа-6, Никоб Лаб-68, ВФВ Медикал-6, Ели МедикаПлус-6, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 407.

Досега во земјата се направени вкупно 2.092.345 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 317.140, бројот на оздравени пациенти е 305.712, на починати е 9.337, а бројот на активни случаи изнесува 2.091

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Семејството на Борко Ристовски се проширува: Ракометарот по вторпат ќе стане татко

Следно

Уставниот суд укина дискриминаторска одредба за помош за новороденчиња во Ѓорче Петров

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian