ВИДЕО: Таеквондистот Георгиевски е полуфиналист по победата над Египќанецот Мохамед

1 min read

Во една крајно неизвесна борба најдобриот македонски таеквондист обезбеди полуфинале на Медитеранските игри во Оран, Алжир.

Дејан Георгиевски во категоријата над 80 килограми во четвртфиналето триумфираше со тесен резултат 20:18 над Ахмад Мохамед од Египет.

Во полуфиналето (денеска 18.45 часот по македонско време) нашиот натпреварувач ќе ги одмери силите против Ајуб Басел од Мароко кој со 9:6 го елиминираше Турчинот Емре Куталмис Атесли.

Во второто полуфинале силтие ќе ги одмерат Иван Сапина (Хрватска) и Роберто Бота (Италија).

Претходно настапи Сања Поповска која во осминафиналето во категоријата до 57 кг. загуби со 7:5 од Ашракат Дарвиш (Египет).

Според програмата в понеделник (4 јули) треба да настапат уште двајца наши таеквондисти, Марко Аврамоски во категоријата до 58 кг. и Анамарија Георгиевска во категоријата до 67 кг.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Рама потврди дека НАТО ќе прави база во Драч

Следно

Откажан концертот на „Вајтснејк“ во Скопје, поради здравствени причини на членовите на бендот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian