Рама потврди дека НАТО ќе прави база во Драч

1 min read

Албанскиот премиер Еди Рама потврди дека дел од новото пристаниште Порто Романо во Драч ќе биде база на НАТО.

Рама тоа го кажа по враќањето од самитот на НАТО одржан во Мадрид.

Пристаништето Порто Романо е планирано да биде најголемото трговско пристаниште на Јадранското Море, но Рама кажа дека ќе има и воен дел.

„Наскоро се враќаме во Брисел за да ги продолжиме разговорите за нашиот предлог за формирање поморска воена база на НАТО во новото пристаниште во Драч“, кажа Рама, а пренесуваат албанските медиуми.

Тој додаде дека воената база ќе ја градат и кофинансираат Албанија и НАТО.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Следно

ВИДЕО: Таеквондистот Георгиевски е полуфиналист по победата над Египќанецот Мохамед

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian