Гугл ќе ја брише историјата на локација на оние кои ги посетуваат клиниките за абортус

1 min read

Гугл на Алфабет Инк ќе ги избрише податоците за локацијата на посетителите на клиниките за абортус поради стравувањата дека дигиталниот отпечаток од прст би можел да ја информира американската полиција за нелегални абортуси, објави гигантот за пребарување на интернет.

Државните закони кои го ограничуваат абортусот стапија на сила откако Врховниот суд на САД минатиот месец пресуди дека абортусите не се повеќе гарантирани со уставот.

Технолошката индустрија е загрижена дека полицијата би можела да добие налози за пристап до историјата на пребарување на клиентите, геолокацијата и други информации што ги откриваат плановите поврзани со бременоста.

Гугл соопшти дека ќе продолжи да се бори против несоодветните или прекумерните владини барања за пристап до податоци, без конкретно да ги спомене абортусите.

Компанијата вели дека историјата на локација на корисниците е стандардно исклучена.

kurir.mk

Претходно

Левица: Османи да признае дека Бугарите ќе влезат во Уставот како конститутивен народ

Следно

Започнува изградбата на нова водоводна мрежа во Драчево

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian