Петков на удар, чија е одлуката за протерување на руските дипломати од Бугарија

9 mins read

Одлуката за протерување на 70 руски дипломати од Бугарија предизвика бран обвинувања на сметка на премиерот во оставка Кирил Петков кој ја соопшти оваа одлука, со образложение дека се мешале во внатрешните работи на земјата и шпионирале. Петков минатата недела на седницата на која падна неговата влада ја посочи руската амбасадорка Елеонора Митрофанова како одговорна за падот на владата во Бугарија.

-Ова не е агресија врз рускиот народ. Секој што работи за странски интереси ќе биде повикан да се врати во земјата од која е дојден. Многу од овие луѓе работеа директно за странски служби и нивната дипломатска улога биле прикриена”, рече Петков во вторникот, што неговите политички ривали ја потолкуваа како негова лична одлука.

Петков ден потоа пред новинарите, пред да влезе на посебната затворена седница на бугарскиот парламент за случајот со руските дипломати, рече дека тој лично не ја донел одлуката за протерување на руските дипломати. Оваа расправа зад затворени врати ја побара БСП, а на барање на ГЕРБ-УДФ, одлучено е на седницата да учествуваат и раководителите на Државната разузнавачка агенција и на Воено-разузнавачката агенција.

-Има меѓуресорски извештај од МНР и има одлука на Советот за безбедност на која присуствуваа министрите за внатрешни работи, одбрана, надворешни работи, заменик министерот за финансии, министерот за е-влада, шефот на одбраната, Генералниот секретар на МВР, ДАНС, претседателот на ДАР, директорот на военото разузнавање, шефот на Националната служба за безбедност, секретарот на Советот за безбедност и претставник на претседателската институција од 9 јуни 2022 година, изјави премиерот во оставка, и додаде дека за тоа има има меѓуресорски извештај и 3 извештаи на Државната агенција за национална безбедност – ДАНС.

„Овие извештаи датираат од мај и јуни, има информации и од март. Она што ќе им го кажам на пратениците е апсолутна хронологија. А одлуката што се случи вчера не е моја одлука“, нагласи Петков.

Во негова одбрана застана и Андреј Ѓуров, застана неговиот сопратиец и претседател на пратеничката група на партијата Продолжуваме со промените.

Тој во емисија на бТВ нагласи дека одлуката за протерување на 70 руски дипломати и соработници на руската амбасада во Бугарија е на Министерството за надворешни работи (МНР) и дека на најмалку два состанока на Министерскиот Совет било разговарано за прашањето за намалување на бројот на дипломати во руската амбасадата.

-И по протерувањето на овие 70 дипломати и технички помошници на руската амбасада во Бугарија, во амбасадата во Русија ќе има пет пати помалку бугарски вработени отколку руски во Бугарија, нагласи тој.

Има ли докази за шпионажа

„Оваа одлука е неразумна. Тоа е без преседан и ниту една земја во светот не дозволи такво нешто. 58 дипломати се протерани од САД и ова е на работ на прекин на дипломатските односи. Вака лидерката на БСП Корнелија Нинова го коментираше скандалот со протерувањето на 70 руски дипломати пред ТВ Нова.

Но, според неа, никој не дал убедливи докази за шпионажа. „Не го видовме овој таканаречен извештај ДАНС“, објасни таа.

По веста за дипломатите, Корнелија Нинова ги прекина преговорите меѓу ПП и БСП за нова влада. Таа рече дека прво му се јавила на Петков за да го извести, а потоа ја објави веста во бугарските медиуми.

-Надвор од конкретниот случај, да размислиме дали тоа ќе му наштети на бугарскиот национален интерес“, праша таа и потврдно одговори.

-Тоа ќе влијае на бугарската економија, туризмот, цените, гасот, нафтата. Големи земји, погледнете што прави – Емануел Макрон разговара со Путин, Германија одлучи да не ја прекинува испораката на гас затоа што мисли на економијата и семејствата.

Нинова рече дека министерката за надворешни работи во оставка Теодора Генчовска на една од оперативните средби презентирала информации за руските дипломати – колкав е нивниот број овде, а кој е бугарските во Русија и каков реципроцитет да се бара. Но, тогаш Нинова рече дека не е прифатливо да се протеруваат дипломати.

Нинова вчера беше на средба со Петков кој и го соопштил развојот на настаните кои довеле до одлуката за протерувањето на руските дипломати но тоа нема да ја поколеба, повторно да учествува со него во формирањето на новата бугарска влада.

Реакцијата на Радев и Јотова

-Не можам да коментирам за прашањето со протераните руски дипломати, немам доволно информации. Се надевам дека премиерот во оставка ја донесе оваа одлука врз основа на доволно информации и ја разгледа добро – и во однос на обемот и по последиците, рече вчера бугарскиот претседател Румен Радев кој присуствува на Самитот на НАТО во Мадрид.

Ден потоа Радев негираше дека претседателскиот кабинет добил известување од државната безбедност – ДАНС за протерувањето на руските дипломати.

„Претседателската институција нема добиено извештај од ДАНС за протерување на 70 руски дипломати и функционери. На Советот за безбедност при Министерскиот совет, одржан на 9 јуни, оваа тема не е на претходно објавениот дневен ред. Таа беше покрената внатре начелно за дискусија, но за тоа не е донесена одлука“, изјави денеска претседателот Румен Радев.

Потпретседателката на државата Илијана Јотова даде поостар коментар за протерувањето на дипломатите.

-Ова е одлука без преседан, бидејќи ја донесе влада која веќе ја загуби довербата на бугарскиот парламент, доби недоверба и поднесе оставка, ја коментираше потпретседателката Илијана Јотова одлуката за протерување на 70-те руски дипломати.

Јотова рече дека за него претседателството дознало по изјавата на премиерот во оставка Кирил Петков.

„Гледаме дека лесно се кршат и законите и уставот, но да не заборавиме дека имало и други влади кои во последните денови од животот менувале управни одбори, поставувале и отпуштале. Но, за првпат, барем во мојата политичка биографија, гледам дека се носат такви одлуки кои имаат надворешнополитички карактер и ги регулираат билатералните односи“, рече потпретседателката и изрази надеж дека тоа нема да доведе до прекин на билатералните односи со Русија.

„Лена дала инструкции за протерување на руски дипломати“

Пратеникот од Има таков народ Тошко Јорданов денеска за Нова ТВ изјави дека има две писма испратени до МНР од шефицата на кабинетот на Петков, Лена Бориславова со методолошки упатства како да се протераат руските дипломати.

Според него, вчера станало јасно дека наредбата до ДАНС за списокот на лица ја издал премиерот во оставка.

„Одлуката е на Кирил Петков, а МНР е извршител. МНР уредно се осигура со барање методолошки инструкции од Министерскиот совет. Има две писма испратени од Лена Бориславова со методски упатства за протерување на овие луѓе. Буквите се означени како „Тајна“, ама ги има. Тала што МНР е извршител. А Кирил да престане да се крие зад некој друг“, го прозва Јорданов.

Инаку по одлуката за протерување на руските дипломати од Бугарија конзуларната служба на руската Амбасада во Бугарија и Генералниот конзулат во Варна ја прекинаа својата работа, а ќе биде затворен еден месец и Генералниот конзулат во Русе.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Обилните дождови предизвикаа поплави и несреќи во Чешка

Следно

Еклстоун би примил куршум за Путин, Формула 1 се огради

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian