Папата ја обвини Русија за агресија и империјализам во Украина

1 min read

Папата Франциск денеска имплицитно ја обвини Русија за „вооружено освојување, експанзионизам и империјализам“ во Украина, нарекувајќи го конфликтот „сурова и бесмислена агресивна војна“.

Во разговор со делегацијата на православните лидери во Рим, тој изјави дека тоа е конфликт на христијани кои се свртеле едни против други.

И во Русија и во Украина мнозинството се православни христијани. Но, во Украина има значајно католичко малцинство.

– Помирување меѓу раздвоените христијани, како средство за придонес на мирот меѓу народите во конфликтот, овие денови е вистинско време за негово разгледување, затоа што нашиот свет е нарушен со сурова и бесмислена војна каде многу, многу христијани се борат едни против други, изјави папата.

Тој, очигледно мислејќи на Русија, додаде дека сите треба да „признаат дека вооружените освојувања, експанзионизмот и империјализмот, немаат никаква врска со кралството што го прогласи Исус“.

Вчера папата го осуди нападот на трговскиот центар во Кременчук, најновиот во низата „варварски напади“ врз Украина. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Стојановска: Џафери ме третира како да сум забавувачка биртија

Следно

Историја: За репрезентацијата на САД заигра фудбалерка со хендикеп

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian