Европската унија постигна договор за правилата за следење на крипто трансферите

1 min read

Европската унија постигна договор за нови правила според кои трансферите на криптовалути ќе подлежат на истите правила за перење пари како и традиционалните банкарски трансфери.

Синоќа, преговарачите на ЕУ потпишаа привремена спогодба за првите правила на 27-члениот блок за следење на трансферот на крипто средства како што е биткоинот, кои имаат за цел да ги потиснат нелегалните трансфери и да блокираат сомнителни трансакции.

Според новите правила, кога крипто средството ја менува сопственоста, информациите за изворот и корисникот ќе треба да се складираат на двете страни на трансферот. Крипто компаниите ќе мора да ги пренесат овие информации до властите кои истражуваат криминални активности како што се перење пари или финансирање тероризам.

Еден од пратениците на ЕУ во преговорите за правилата, Асита Канко изјави дека крипто средствата „предолго се под радарот на агенциите за спроведување на законот“. „Ќе биде многу потешко да се злоупотребат крипто средствата и невините трговци и инвеститори ќе бидат подобро заштитени“, рече таа.

Институциите на ЕУ ги разработуваат техничките детали пред конечно да бидат одобрени правилата. Преговарачите вечерва треба да ги претстават последните детали од посебниот договор за сеопфатен пакет крипто-регулативи, познати како Пазари на крипто средства. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Лара Трпческа и Ирина Давидовска ќе нè претставуваат на детската Евровизија 2022

Следно

Две големи капитални инвестиции стартуваат во Гази Баба

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian