Бугарско здружение организира тура по јужна Србија, за српските историчари тоа е величање на злосторствата на бугарската војска

3 mins read

„Патека на 41. пешадиски полк – март 1917 година – Чистење на Јастребац од разбојници“ – под ова име бугарската невладина организација „Воено-историски комитет“ вчера и денеска организира тура на југот на Србија. На ова реагираат српски историчари, кои потегот го гледаат како провокација, екстремистички изблик и промовирање на масовните злосторства врз српското население за време на бугарската окупација и Топличкото востание од 1917 година. Тие сметаат дека државата Србија треба да го санкционира тоа, пишува порталот Јужне вести.

На плакатот со кој ја најавува акцијата на бугарската организација, меѓу другото се споменува месната заедница „Зора“ од Ќустендил, како и клубот „Полковник Христо Стојанов“. Тие ги посетуваат Власина, Сурдулица, Лесковац, Ниш, Прокупље и планината Јастребац.

Дејан Антиќ од Катедрата за историја на Филозофскиот факултет во Ниш е убеден дека целта на таа кампања е да се промовира и велича бугарската војска, која во периодот од 1915 до 1918 година извршила масовни злосторства врз српските цивили во Топлица, Јабланица, Пуста Река, Врање и Сурдулица.

Тој смета дека не случајно организаторите го избрале 30 јуни за ваква манифестација, бидејќи тоа е датумот на кој се случила Брегалничката битка.

„Тоа е битка што започнала со бугарските војници кои се обиделе со ненадеен ноќен напад со ножеви да ги елиминираат српските пунктови во реките Брегалница и Злетовска, ноќта на 30 јуни и да ги елиминираат српските вооружени сили во областите што српската војска ги ослободи од Турците . од страна на бугарската четврта армија.за време на Првата балканска војна“, вели Антиќ.

Ваквите настани, додава тој, не придонесуваат за стабилноста во регионот и за градење добри односи меѓу Србите и Бугарите како два блиски православни словенски народи.

„Убеден сум дека мнозинството бугарски граѓани не ги поддржуваат екстремистички испади на таканаречените „Воено-историски комисии“ од Ќустендил, бидејќи сум сигурен дека српскиот народ никогаш нема да дозволи да се повторат злосторствата како Сурдулица, Топлица и Бојни“, додава тој.

Антиќ потсетува дека во есента 1915 година, претставниците на бугарските власти сакале да создадат „Моравска Бугарија“ на подрачјето на југоисточна Србија и затоа малтретирале, мачеле и силувале жени, како и дека ограбувале и масовно убивале цивили. Во гушењето на Топличкото востание во 1917 година, бугарската војска убила повеќе од 20.000 луѓе во тие области, додава Антиќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Интерпелацијата не успеа, Џафери за затвори седницата

Следно

Скопје денес: Неколку населби без струја, а една улица без вода

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian