„Слободен печат“: Пратениците никако да стават точка на секојдневниот неред

3 mins read

Пeчaтеното издание на „Слободен печат“ донесува:

 

Хроника

Собраниските инциденти не запираат, прераснаа во физички пресметки: Пратениците никако да стават точка на секојдневниот неред

-Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања (КЕП), Арбр Адеми од ДУИ, со филџан, тацни и пластични шишиња фрлаше по колегите од ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците, откако го испровоцираа тргајќи му го микрофонот кога сакаше да ја затвори дискусијата со донесување на дневниот ред.

 

Премиерот Ковачевски одговори на прозивките: Разговори со Софија има, напредок – нема!

– Комуникација Ковачевски рече дека тимовите од двете Министерства за надворешни работи и овие денови комуницираат, со што одговори на обвинувања од опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека се водат тајни преговори во Софија.

 

Високите температури опасни за здравјето: Жешкиот бран ги вжешти телефоните на Брзата помош

– Од 80 до 120 повици дневно се реализираат во зависност од денот, на другите што се јавуваат им помагаме со совети. Високите температури влијаат врз секој организам и никој не знае што носи во себе – велат во Итната медицинска помош.

 

Економија

Среде лето шок за претстојната грејна сезона: Граѓаните изгорени од цената на пелетите, купуваат машини сами да ги прават

– Домаќинствата што затоплуваат по 100 квадратни метри со пелети, велат дека месечно уште лани плаќале по 24.000 денари, а сега пресметките покажуваат дека за загревање ќе им треба и над 30.000 денари.

 

Скопје

Центарци со куп проблеми за кои со години нема решение: Се бара простор за монтажна гаража за паркинг-место повеќе во Дебар Маало

– Советниците од „Шанса за Центар“ заедно со жители од Дебар Маало, поднесоа претставка до Општина Центар во која укажуваат дека жителите во многу наврати, и индивидуално и организирано, поднесувале петиции до надлежните реагирајќи на незаконски поставената урбана опрема, бучавата и на проблемот со паркирањето.

 

Спорт

На Вимблдон Србинот постави уште еден рекорд: Ѓоковиќ единствен со 80 победи на сите грен-слем турнири

–  По победата во првото коло, Новак стана единствениот во овој спорт, во машка и во женска конкуренција, кој има по 80 или повеќе победи на секој од четирите грен-слем турнири. Вчера претпладне беше неизвесно дали Новак ќе продолжи во второто коло откако неговиот тренинг-партнер Чилиќ се откажа од настап, затоа што беше позитивен на ковид-19

 

Moзаик

Интервју со „Фанк шуи“: Велика Британија е училиште за сè и сешто и беспрекорна бомба од будност спремна за препознавање

– „По толку години посветеност кон бендот, на моменти беше многу

нормално што свириме пред таа публика, а на моменти нереално“, ни вели Михаил.

 

Каде е денес девојчето од една од највпечатливите фотографии на светот: Нејзините очи сè уште светат

– Шарбат Гула за време на советската окупација на Авганистан ја напуштила својата татковина со својата баба, браќа и сестри и се упатила во соседен Пакистан каде што биле примени во еден бегалски камп.

 

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Нејзините очи сè уште светат“: Тешкиот живот на Авганистанката чиј портрет го обиколи светот

Следно

ОН: Над 300 илјади цивили убиени во Сирија за време на десетгодишниот конфликт

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian