Реконструирани дел од пешачката и велопатека на улица „16 Македонска бригада“

1 min read

ЈП Улици и патишта Скопје по налог на Град Скопје деновиве го реконструираа оштетениот дел на пешачката и на велопатеката на улицата 16 Македонска бригада, односно пред кружниот тек во населба Железара.

При реконструкцијата извршен е ископ на оштетениот асфалт на дел од површината, отстранети се и оштетените бекатон плочи, а потоа се поставени рабниците, тампон слој и нова асфалтна маса на површина од 550 квадратни метри.

За асфалтирање на овој дел од патеките употребени се 90 тони асфалтна маса.

Во текот на реконструкцијата на оваа површина, екипите ги санираа и оштетувањата на пристапната патека кон Паркот на природата Гази Баба со површина од 250 квадратни метри.

Со санирањето на оштетените површини се овозможува безбедно движење на пешаците и на велосипедистите во овој дел на градот, велат надлежните.  

skopjeinfo.mk

Претходно

Нов бран на коронавирус во Европа, новите соеви ја избегнуваат имунолошката заштита

Следно

Василевски се врати во Тинекс Пролет

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian