ДПА: Лидерите на Г7 ќе ветат до пет милијарди долари за подобра глобална безбедност на храната

1 min read

Лидерите на Г7 ќе ветат до пет милијарди долари за да ја подобрат глобалната безбедност на храната во услови на претстојна криза со глад, предизвикана од руската инвазија на Украина, тврдат американски официјални лица, јави германската новинска агенција ДПА.

Одлуката е донесена на Самитот на Г7 во јужна Германија, а САД ќе обезбедат над половина од вкупната сума.

Парите „ќе ги поддржат напорите во над 47 земји“, „ќе помогнат да се спасат животи преку директни хуманитарни интервенции“ и „ќе ги зголемат отпорноста и продуктивноста на системите на храна во светот, особено во ранливи региони“.

kurir.mk

Претходно

Ковачевски: Нема нови моменти со францускиот предлог, двете МНР разговараат

Следно

Дали на Ѓоковиќ му се заканува исфрлање од Вимблдон, тренирал заедно со позитивниот Чилиќ?!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian