Зеленски: Не грижете се, ќе ги вратиме сите наши градови

1 min read

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски.

Како што објави претседателот, Украина била погодена од 45 руски проектили во последните 24 часа.

Зеленски ги опиша нападите како циничен обид да се скрши духот на украинскиот народ. Зеленски повторно побара повеќе оружје од Западот, коментирајќи дека немилосрдните ракетни напади потврдиле дека санкциите против Русија не се доволни за да и’ се помогне на Украина.

Северодонецк падна во рацете на руските сили по неколкунеделните борби.

kurir.mk

Претходно

Џозеф за РСЕ: Бугарија е како Русија – пристапот ист, тактиката различна

Следно

Нов светски рекорд на Меклафлин, трет за една година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian