Најопасните селфи локации во светот: 300 луѓе ги загубија животите на овие места

2 mins read

Во последниве години се појави тренд кој однесе повеќе од 100 животи: селфи на особено опасни места. Инфлуенсерите сакаат да ги прикажуваат своите најхрабри фотографии – направени на врвот на карпа, катна зграда, кран, среде дива рекa, „Citymagazine“.

Според студијата објавена во „Journal of Family Medicine and Primary Care“, помеѓу октомври 2011 и ноември 2017 година, најмалку 259 луѓе ги загубиле животите на опасни места, само поради добрата фотографија. Според статистичките податоци, тоа се претежно мажи на возраст од 20 до 29 години.

Само минатата година, 24 смртни случаи од селфи беа регистрирани веднаш по укинувањето на ограничувањата за движење на коронарниот вирус.

Поради алармантни податоци, авторите на студијата решиле да покренат иницијатива за „области без селфи“ и на тој начин да ги обележат најопасните точки на фотографирањето.

Сајтот „travelbook.de“ направи листа на места кои се опасни за правење селфи

Ел Каминито дел Реи, Хотел Шпанија

Оваа прекрасна патека се сметаше за една од најопасните во светот и беше целосно затворена за посетители цели 14 години. Причина: многу смртни случаи. Во 2015 година патеката е реновирана и поставени се огради. Па, сепак, прошетката сè уште не е целосно без опасност.

фото: EPA-EFE/Jorge Zapata

Ѓаволски базен, Замбија

Многу луѓе пливаат директно до работ, кој се наоѓа на надморска височина од 110 метри. Постои природен ѕид кој не дозволува водата веднаш да ве повлече, но доколку се појават струи, никој не може да ве задржи. Многу туристи веќе паднаа во длабочините на водопадите Викторија.

Кјерагболтен, Хотел Норвешка

Моќна карпа заглавена помеѓу два фјордови левитира 1.000 стапки над земјата. Самата глетка на фотографиите е морничава.

Преикестолен, Норвешка

фото: EPA-EFE/Carina Johansen NORWAY OUT

Само еден непромислен чекор е доволен за да падне од карпа. Инаку, токму тука е снимена сцената од „Mission Impossible“ 2017.

Тролтунга, Норвешка

Карпата што штрчи од планината наликува на јазикот на троловите, поради што има необично име. Многу туристи одат сè до работ. Ова било кобно за 24-годишната Мелбурн – паднала речиси 300 м во височина.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Медиумите сега го селат Роналдо во Рома, Јунајтед тврди дека Португалецот не мрда од „Олд трафорд“

Следно

Во полициска акција приведени 12 дрвокрадци во Струшко

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian