Најмалку петмина повредени во Киев при ракетен напад врз станбена зграда

1 min read

Најмалку пет лица се повредени денеска во Киев кога проектил погоди станбена зграда во централниот дел на градот, соопшти началникот на украинската полиција Игор Клименко.

Претходно денеска беше соопштено дека во Киев е погодена зграда на девет катови.

Украинските власти нагласија дека станува збор за руски ракетен напад, а градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го опиша нападот како обид да се заплаши Украина во пресрет на самитот на НАТО.

Се верува дека под урнатините на зградата има затрупани луѓе. Од таму спасени се седумгодишно девојче и неговата мајка, јави ДПА.  (МИА)

kurir.mk

Претходно

Младиот Нермин Ханџиќ од БиХ победи на „Ѕвездите на Гранд“

Следно

ССМ утре ќе го блокира влезот во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian