Трансродовите фудбалери во Германија може да бираат дали ќе играат со мажи или со жени

1 min read

Фудбалската федерација на Германија (ДФБ) им даде специјална дозвола на трансродовите фудбалери да можат да бираат дали ќе се натпреваруваат во машка или во женска конкуренција.

На почетокот од неделава, Светската пливачка федерација (ФИНА) одлучи да го ограничи учеството на трансродови спортисти во женските натпреварувања и да создаде работна група за воспоставување на „отворени“ категории за настап за нив.

Германците сепак одлучија да не се гледа полот на раѓање при регистрација на играчите туку трансродовите фудбалери ќе можат сами да бираат дали ќе играат во машка или во женска конкуренција.

Историска одлука на ФИНА: Трансродови пливачки нема да се натпреваруваат во женска конкуренција

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бугарското МНР го укори Рама: Очекуваме албанскиот премиер да се изразува како политичар од земја кандидат за ЕУ

Следно

Локално и автентично: Разговор со Билјана Милошевски од скопскиот вегански ресторан „Paradise food“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian