САД ослободија затвореник од Гвантанамо по преговори со талибанците

1 min read

Талибанските власти во Авганистан денеска објавија дека САД ослободиле затвореник од затворот Гвантанамо и го предале на талибанците по „директни и позитивни разговори“.

-Како резултат на напорите на Исламскиот емират Авганистан (ИЕА) и неговите директни и позитивни разговори со САД, еден од двајцата преостанати затвореници, Асадулах Харун, е ослободен од Гвантанамо, изјави портпаролот на талибанците Забихула Муџахид.

Тој му се заблагодари на Катар за помошта во ослободувањето на Арон, кој помина 15 години во Гвантанамо.

Муџахедините изјавија дека некои Авганистанци се во затвор и во други земји, а талибанските власти се во контакт со тие земји за ослободување на затворениците. Тој не наведе колку ги има и во кои земји се наоѓаат.

kurir.mk

Претходно

Османи: Имаше обиди за хибридни напади со цел да се наруши државната стратегија за францускиот предлог

Следно

Бадијала Милан е шампион на Италија кога пред нос му ги крадат засилувањата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian