Пет улици во Кисела Јабука, во Ѓорче, за првпат добија асфалт

1 min read

Екипите на ЈП Улици и патишта деновиве целосно асфалтираа пет улици во населеното место Кисела Јабука во општина Ѓорче Петров. Асфалтирани се улиците 46, 46А, 68, 4 и 6.

Станува збор за улици кои досега не биле асфалтирани, односно за првпат се асфалтираат на барање на граѓаните да добијат улици и услови какви што заслужуваат. 

Во рамките на тековните градежни активности, асфалтирана е вкупна површина од 2470 квадратни метри,  а употребена е околу 400 тони асфалтна маса. 

Градежните активности за асфалтирање на останатите локални улици во населените места Волково, Кисела Јабука, Даме Груев, Ново Село и Стопански Двор се одвиваат со забрзана динамика. Во овие пет населени места во општина Ѓорче Петров се гради нова патна инфраструктура со вкупна должина од околу 5 километри. 

Градот Скопје за оваа меѓуопштинска соработка одвојува 4 милиони денари. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Песков: Кандидатските статуси на Украина и Молдавија се внатрешна работа на Европа

Следно

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian