Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

1 min read

Лидерите на Европската унија денеска се согласија Хрватска да се приклучи на групата земји кои го користат еврото, со што бројот на земји со заедничка валута од јануари ќе достигне 20.

„Еврото е монетарен израз на нашата заедничка судбина и е дел од нашиот европски сон“, рече претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, кој претседаваше со самитот на блокот во Брисел.

„Сега сонот се остварува за Хрватска“, додаде Мишел.

По разговорите со европратениците и Европската централна банка, процесот ќе заврши со очекуваното усвојување во јули на три правни акти што ќе ја овозможат промената.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

Следно

Тениските фанови бараат да му биде дозволено на Ѓоковиќ да игра на УС Опен

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian