Украина: Американските ракетни системи „ХИМАРС“ пристигнаа во земјата

1 min read

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников денеска соопшти дека во таа земја пристигнале американски  артилериски ракетни системи (ХИМАРС).

„Благодарност до мојот американски колега и пријател, секретарот за одбрана Лојд Остин, за овие моќни системи. Летото ќе биде жешко за руските окупатори. И последно за некои од нив“, објави Резников на Твитер.

Според британски медиуми, украинскиот министер за одбрана не навел како артилериските ракетни системи пристигнале во земјата. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Рама повторно ироничен: Поздрав од “Источна Македонија“

Следно

Вучиќ: Денеска уште еднаш ништо не се случи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian