Со Франкфурт ја освои ЛЕ, па одлучи на 29 години да ја заврши кариерата

1 min read

Одбранбениот играч на Ајнтрахт од Франкфурт Мартин Хинтерегер ја изненади фудбалската јавност и објави дека се повлекува од фудбалот.

Поранешниот австриски репрезентативец има 29 години, а одлуката за крајот на кариерата ја планирал уште минатата година.

Но, се предомисли и учествуваше во историскиот поход на германскиот клуб по трофејот во Лига Европа.

Освен за тимот од Франкфурт, Хинтерегер настапуваше и за Салцбург, Борусија Менхенгладбах и Аугсбург. За австриската репрезентација одигра 67 натпревари и постигна четири гола.

Сите во клубот се изненадени од одлуката, но австрискиот дефанзивец ги објасни причините за таквата одлука. Сето тоа неколку недели откако направи скандал и организираше фудбалски турнир со австриски политичар.

– Во последните неколку недели имаше многу проблеми поради организацијата на „Хинти купот“, иако турнирот го организирав најдобронамерно, кажав емотивни зборови, добив лоши совети и жал ми е поради тоа. Сега се оддалечувам од сето ова и сакам да си го средам животот. Благодарен сум на Франкфурт што ми даде шанса да го направам овој чекор – вели Хинтерегер.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пожар во Гази Баба, изгоре автомобил „Ауди“

Следно

Ламбе Алабаковски во сабота ќе пее на „Пивофест“ во Прилеп

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian