Санду: Историски ден за Молдавија

1 min read

Претседателката на Молдавија Маја Санду вечерва изјави дека потегот на Европската унија да ѝ додели кандидатски статус на нејзината земја е историски ден.

Таа додаде дека Молдавија е пред тежок пат, за кој ќе треба многу работа и труд.

„Сепак, ние сме подготвени да го направиме тоа заедно за да обезбедиме подобра иднина за (молдавските) граѓани“, рече Санду.

Во објава на Фејсбук таа изјави дека членството во ЕУ ќе донесе повеќе просперитет, повеќе можности и повеќе ред во таа мала земја, која се наоѓа меѓу Украина и Романија.

kurir.mk

Претходно

Макрон не се откажува, сѐ уште се надева на можен договор меѓу Скопје и Софија за преговарачката рамка

Следно

Шпанците најавуваат бомбастичен трансфер на Роналдо!?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian