Прв случај на лице заразено со мајмунски сипаници во Хрватска

1 min read

Потврден е првиот случај на лице заразено со мајмунски сипаници во Хрватска, дознава ХРТ од Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ во Загреб.

Имено, станува збор за личност која престојувала во Италија и Шпанија. Пациентот има поблага форма на болеста, не е хоспитализиран, но е во домашна изолација.

Минатиот месец, водечки советник на СЗО рече дека епидемијата на мајмунски сипаници надвор од Африка веројатно се проширила преку сексуалната активност помеѓу мажи за време на забави во Шпанија и во Белгија. Сипаниците се пренесуваат преку близок кожен или сексуален контакт.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Пресладок самојад се разладува со лубеница

Следно

Груби: Не се откажуваме затоа што немаме друг пат, но нема ниту да станеме експеримент во 21 век

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian