Пјер Жалица открива сè за липосукциската исхрана: Ослабев 60 килограми и животот сосема ми се промени!

4 mins read

Липосукциската исхрана е одлично сценарио секогаш со среќен крај, вели познатиот режисер Пјер Жалица, кој „симнал“ неверојатни 60 килограми.

Популарниот сараевски режисер Пјер Жалица („Мостар севдах рејунион“, „Гори ватра“, „Код амиџе Идриза“ и други наградени филмови на европските филмски фестивали) го открива своето искуство со липосукциската исхрана, која почнал да ја применува откако сфатил дека дебелината толку му ја загрозила функционалноста, што му го загрозила и здравјето и сè што правел – правел без волја и тешко.

Вели дека проблемот го маскирал, го сокривал на работа, и приватно, се трудел тоа да не се види и да не остави трага на резултатите, но било тешко и оставало последици. Освен тоа, му претставувало проблем и фактот дека се приближувало снимање филм.

– Снимањето беше во многу тесен распоред, па моравме да работиме брзо и ефикасно. Не бев сигурен дека сум во состојба за тоа. А помислата дека ќе бидам клучен проблем во остварување на планот, а требаше да бидам мотор, ми беше неприфатлива. И тогаш одлучив дека сакам до снимањето да се доведам во ред за да можам да работам, а на долгорочен план да го решам проблемот со дебелината еднаш засекогаш – искрен е Жалица.

Да се изгубат дури 60 килограми не е лесно, но Жалица вели дека во ниеден момент не помислил да се откаже.

– Немав кризи, па така целиот процес како предмет на раскажување е потполно неинтересен. Како што тргнав во овој проект, навистина така го доживувам – како важен проект, во ниеден момент не помислив да се откажам или да го прекинам процесот. Напротив, имав одлични резултати, и надворешни и внатрешни. Освен што изгледав подобро, подобро и се чувствував, од ден на ден. Поради тоа, веројатно, сите тешкотии нормални за процес на симнување 60 килограми, полесно ги поднесував. А предизвици, секако, има – вели Пјер Жалица.

Пјер Жалица
Пјер Жалица / Фото: Промо

За оние што не знаат, појаснува што е липосукциска исхрана, за која се одлучила и неговата сопруга, глумицата Јасна Жалица, и која за кратко време ослабела 15 килограми.

– Тоа е третман, начин на исхрана и организација на животот, која ја разви нашиот нутриционист Кенан Мандра. Се спроведува во фази, на почетокот е ригорозен третман во кој имате еден „цврст“ оброк, вечера подготвена од избрани намирници. За појадок и ручек пиете напивки на кои основните состојки им се аминокиселини од природно потекло. Подоцна, како што напредувате, воведувате сè повеќе намирници, уште еден оброк – појадок. На крајот сè се сведува на промени на животните навики, исхрана што најмногу личи на медитеранската. Многу маслиново масло, риба, зеленчук, блитва, лимон, маслинки, домати – објаснува Жалица.

Непосакуваните килограми почнале да му се насобираат по војната. Смета дека стресот низ кој минувал, имал важна улога за тоа, но искрено вели и дека внесувал повеќе калории, а малку трошел и тоа подолг период. Инаку, липосукциската исхрана ја започнал со 157 килограми.

За крај открива дека прележувањето ковид-19 му било многу полесно откако ослабел и додава:

– Се чувствувам добро, сè ми е полесно и дишењето ми е полесно. Неодамна имав коронавирус и поминав без поголеми проблеми, којзнае што ќе беше ако и понатаму имав 157 килограми.

Закажете бесплатен совет и консултација во „Липо диет“ центарот на „International Health“ – Скопје (на улица „Димитрие Чуповски“ број 22, спроти поранешен „Мекдоналдс“) или јавете се на телефоните 02 3151714, 070 535033. Протоколот за слабеење може да го нарачате и на домашна адреса.

 

*Комерцијален ПР текст

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Михајловски: Вардар не може во ЛШ поради ненавремено подмирување на обврските

Следно

Борисов до Петков: Стави го францускиот предлог уште денеска на пленарна седница да го изгласаме

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian