Обвинителство на БиХ: Не било пукано со огнено оружје кон авиопн на „Кроација ерлајнс”

1 min read

Оштетувањето на авионот на „Кроација ерлајнс” кој синоќа слета во Сараево не настанало од огнено оружје, како што првично се шпекулираше, туку е предизвикано од механички удар.

„По истрагата, според прелиминарните наоди на експертите, нема индиции што би укажале на заклучокот дека штетата на леталото е предизвикана од огнено оружје”, се вели во соопштението на Обвинителството на БиХ.

Според истиот извор по анализи на лице место, утврдено е дека на трупот на авионот нема траги од барутни честички или други траги кои би укажале дека штетата е предизвикана од употреба на огнено оружје.

„Според експертите, штетата е предизвикана од механички удар”, се вели во соопштението на Обвинителството на БиХ.

Авион на „Кроација ерлајнс”, кој синоќа летал на релација Загреб-Сараево, откриено е дека бил оштетен во првото соопштение на Обвинителството на БиХ, беше наведено дека „постои можност да е нанесено со куршум од огнено оружје

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Поголеми плати за 2.880 денари ќе добијат и вработените во ЈП „Дрисла“

Следно

ВИДЕО: Зидан откри зошто пред 16 години со глава го удри Матераци!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian