Милановиќ: Не може да биде happy hour само за Украина, кога е happy hour, пијат сите 

3 mins read

Условувањето на кандидатскиот статус на БиХ со промена на изборниот закон е како Украина да мора да изврши мирна реинтеграција на Крим – цинизам, изјави хрватскиот претседател Зоран Милановиќ.

Се очекува европските лидери да одлучат за доделување статус на кандидат за ЕУ ​​на Украина и Молдавија на состанокот на Европскиот совет во четврток и петок.

По правило, хрватскиот политички врв смета дека таков статус треба да добие и БиХ, а во писмото до првиот човек на Европскиот совет Шарл Мишел на тоа го повика словенечкиот претседател Борут Пахор пред една недела.

Хрватскиот претседател му се заблагодари на својот словенечки колега за чинот и рече дека тој лично не го потпишал писмото бидејќи тоа „има поголема тежина“ доколку тоа го направи некоја страна поиндиректно вклучена во ова прашање, како што е Словенија.

Милановиќ рече дека предлогот за доделување кандидатски статус на Украина и Молдавија, „што тој го поддржува“, е единствена и неповторлива можност да и се овозможи на Босна и Херцеговина да го стори истото.

Кога полскиот претседател Анджеј Дуда предложи кандидатски статус на Украина во март, „целиот збир на држави“ на ЕУ се спротивставија, велејќи дека тоа е технички, а не политички процес, рече хрватскиот претседател. Кишињев сè уште не ги исполнува потребните критериуми.

-Кога е happy hour, сите пијат поевтино, не може да биде happy hour само за вас, рече Милановиќ, поврзувајќи ја одлуката на Европската комисија за доделување кандидатски статус на Украина со посетата на четворицата лидери од Франција, Италија, Германија и Романија. во Киев минатата недела.

-И сега имаме можност да кренеме палци на БиХ, рече Милановиќ, прашувајќи се кој во европската политика би можел да биде против тоа и од кои причини. -Оние кои се противат треба да излезат во јавноста со образложение, повика Милановиќ.

Претседателот рече дека БиХ, во која членовите на сите нации се залагаат за патот кон ЕУ, е обврзана на измена на изборниот закон за да се добие кандидатски статус, во споредба со хипотетичкото барање за „мирна реинтеграција на Крим“ на Украина или „ослободување на Молдавија на Придњестровје“.

Милановиќ заклучува дека Европската унија треба да им „прогледа низ прсти“ на Босна и Херцеговина, Албанија, Северна Македонија, која е „бездушно уништена“ и Црна Гора, бидејќи одложувањата во напредокот на европскиот пат испраќаат порака дека „никогаш нема да влезат“, што потоа создава и отпор кон ЕУ кај граѓаните на тие земји.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

МВР уапси бегалец од затвор

Следно

Официјално: Миовски е нов играч на шкотскиот Абердин

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian