Груби: Не се откажуваме затоа што немаме друг пат, но нема ниту да станеме експеримент во 21 век

1 min read

„Го споделувам и поддржувам ставот на премиерот Ковачевски во однос на билатералниот дијалог со Бугарија и евроинтегративниот процес“, напиша вечерва на Фејсбук вицепремиерот Артан Груби, осврнувајќи се на денешните случувања во Брисел.

Според Груби, „процесот на интеграција не смее да биде заложник на билатерални прашања и да се киднапира од менталитетот на деветнаесеттиот век“.

„Носењето на одлуки во Европската унија мора да претрпи длабоки реформи без одлагање. Не се откажуваме затоа што немаме друг пат, но нема ниту да станеме експеримент во 21 век“, пишува вицепремиерот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Прв случај на лице заразено со мајмунски сипаници во Хрватска

Следно

Денес се празнува: Светиот апостол Вартоломеј – Натанаил

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian