ФИФА ги усвои новите правила за Светското првенство во Катар

1 min read

Меѓународната фудбалска организација (ФИФА) денеска одлучи репрезентациите дека можат да имаат по 26 играчи на Светското првенство во Катар, со цел да им помогнат на тренерите и играчите за време на пандемијата на коронавирусот.

Овој потег се очекуваше од Бирото на ФИФА, откако шест конфедерации го проширија списокот за време на континенталните првенства. УЕФА го прошири списокот и за Европското првенство минатата година.

Зголемувањето на бројот на играчи им олеснува на тренерите да се справат со можни позитивни случаи на ковид-19.

Репрезентациите наместо три на натпреварите од Мундијалот ќе можат да користат пет измени.

ФИФА ги донесе овие промени кои започнаа како привремено правило во 2020 година, со цел да се намали товарот на играчите во згуснатиот распоред на натпревари за време на пандемијата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ѓукановиќ: Ќе ја поддржиме европската политичка заедница ако тоа доведе до забрзување на евроинтеграцијата

Следно

Мајка го уверувала синот дека ќе го најдат Џон Сина ако побегнат од Украина, тој ги пронашол нив

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian