Ковачевски: За предлогот да биде прифатлив, клучни се чиста формулација за јазикот и јасна заштита на македонскиот идентитет

1 min read

Премиерот Димитар Ковачевски попладнево на Фејсбук повтори дека Владата на Република Северна Македонија формално нема добиено предлог кој е усогласен на ниво на сите 27 земји-членки, како и оти секое решение ќе треба да е консултирано со институциите на Република Северна Македонија.

„Каков и да биде конечниот усогласен текст на францускиот предлог, посочувам дека, за истиот да биде прифатлив за нас, клучни се следниве елементи – чиста формулација за македонскиот јазик во преговарачката рамка и јасна заштита на македонскиот идентитет, историските прашања не можат да бидат критериуми во преговарачката рамка“, наведува Ковачевски на Фејсбук.

Премиерот наведува дека преговорите помеѓу Северна Македонија и ЕУ мора да почнат пред отпочнувањето на постапката за уставните измени за вклучување на Бугарите, Хрватите и Црногорците во преамбулата на Уставот.

„Цврсти гаранции и од Бугарија и од Европската Унија дека Бугарија нема да условува со нови барања, надвор од она што ќе биде договорено во преговарачката рамка и билатералниот протокол кој сѐ уште не е усогласен со Бугарија“, пишува премиерот, додавајќи дека секое решение ќе треба да биде консултирано со институциите на Република Северна Македонија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

РЕЦЕПТ | Тирамису од малини што ќе ви го израдува стомакот

Следно

Европратеничка обвинета за сексуален напад, ќе одговараат и министри

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian