Во Австрија повторно расте бројот на заразени со Ковид-19

1 min read

Бројот на новозаразени со коронавирусот во Австрија повторно значително расте.

Во изминатите 24 часа се регистрирани 6.869 новозаразени, како и девет смртни случаи од Ковид-19.

Тоа е двојно повеќе од пред една недела и за 2.600 повеќе од вчера.

Експертите предупредија дека ќе има ново зголемување на бројот на новозаразени по привременото укинување на сите епидемиолошки мерки.

Сепак, тие предвидоа околу 6.500 нови случаи дури за една недела.

Седумдневната инциденца на 100.000 жители од вчера е зголемена од 300 на 340.

Експертите очекуваат следната среда инциденцата да се зголеми од 400 на 670, што би значело 6.500 новозаразени дневно, но не е исклучена можноста бројот на новозаразени да се зголеми на 8.500.

Причината за значителниот раст на новоинфицираните е ширењето на подваријантите на омикрон БА. 4 и БА. 5.

Се предвидува дека овие позаразни подвидови ќе станат доминантни за една недела и дополнително ќе го забрзаат растот на бројот на новозаразени.

kurir.mk

Претходно

Пендаровски до Грлиќ Радман: Подготвени сме за почеток на преговорите со ЕУ

Следно

Мишел: Дијалог меѓу Приштина и Белград мора да е фокусот на Косово

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian