ВИДЕО | Грковска: Сајбер безбедноста е инвестиција, а не трошок

1 min read

Државите повеќе време и ресурси почнуваат да вложуваат во дигитализацијата која се покажа како клучна не само во мирни усови туку и во време на војна што можевме да видиме во Украина.

-Имајќи ги предвид глобалните предизввици со кои се соочуваме гледаме колку е битна сајбер-безбедноста, вели Славица Грковска, вицепремиерката задолжена за добро владеење која е во Талин, Естонија, каде што се одржува конференција посветена на сајбер безбедноста.

Грковска вели дека за нас е важна добрата соработка со Естонија која е многу напред на ова поле ти советите и примерите оттаму се многу битни, истовремено ќе добиеме добри совети и ќе одбегнеме да ги направиме грешките то тие ги направиле во текот на процесот на развивање на дигитализацијата на земјата и зајакнувањето на сајбер безбедноста.

-Ние имаме уште многу да работиме на ова поле. Мора да најдеме модел и начин да ја зголемиме свесноста за опасностите што ги носи дигиталниот свет. Дигитализацијата и сајбер безбедноста одат едно со друго. Ако нудиме дигитални услуги мораме да им дадеме гаранции на граѓаните дека користењето на ваквите услуги нема да ги загрози нивните лични податоци, вели Грковска за Утрински брифинг.

Проследете го целиот разговор во видеото

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Украина веќе се подготвува за Евровизија 2023, се разгледуваат локации за одржување на натпреварот

Следно

Медведев: А кој рече дека за две години Украина воопшто ќе постои на мапата на светот?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian