ВИДЕО | Андоновиќ: Нови тензии на Егејот – Ердоган бара од Грција демилитаризација и се заканува со воена интевенција

2 mins read

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја обвини Грција за трупање на воени сили на островите во Егејот заканувајќи се со воена интервенција доколку Атина не ги демлитаризира островите.

Фокусот на територијалниот спор е првенствено групата острови наречени Додеканези. Оваа група на острови ги вклучува островитe Родос, Лезбос, Самос и Кос. Турско-грчката граница е јасно регулирана речиси еден век, но прашањето за суверените права во источниот дел на Егејското Море стана „комплицирано“ поради различните толкувања на меѓународното право. Договорот од Лозана (1923) и Договорот од Париз (1947) дефинираат кои острови и се доделуваат на која држава, но предвидуваат и дека одредени острови не смеат да се милитаризираат. Турција од третиот договор ги бара своите спорни територии. Станува збор за договорот од Монтре од 1936 година, кој го замени договорот од Лозана.

За време на посетата на пристанишниот град на Егејското Море, Измит турскиот претседател одржа говор во кој ја обвини Грција за милитаризација на островите.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган/ Фото EPA-EFE/VLADIMIR SMIRNOV/

„Атина треба да избегнува такви соништа, изјави и постапки за кои подоцна може да зажали. Таквите постапки може да имаат катастрофални последици. Воопшто не се шегувам“, изјави Ердоган, а пренесува Блумберг.

Грчката влада овој „запалив“ говор го сфати како директна закана. Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас на самитот на Југоисточна Европа во Солун изјави дека Грција нема да придонесе за ескалација на конфликтот.

„Грција нема да придонесе за ескалација на конфликтот со соседната држава Турција со навредливи изјави, незаконски барања и обвинувања“, рече Дендиас.

Фото: МИА

Изјавите на Ердоган доаѓаат во време на засилени тензии меѓу двете членки на НАТО кои историски не се согласуваат за низа прашања, вклучително и резервите на нафта и поморските права во источниот Медитеран, како и правото на островот Кипар, кој е поделен меѓу Турција и Грција од 1974 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Тачи: Јас сум за предвремени избори ако опозицијата каже како ќе ги реши кризите ако дојде на власт

Следно

Украина веќе се подготвува за Евровизија 2023, се разгледуваат локации за одржување на натпреварот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian